كد مطلب: 23062
17 آذر 1394 ساعت 10:22

نشست خبری جشنواره كشوری پوستر «حبل‌الله» / 1

زائری: فراخوان پوستر «وحدت» می‌تواند تجربه‌ای موفق در دنیا باشد

مدیر مركز فرهنگی و هنری سرچشمه گفت: بنا داریم موضوع مهم وحدت در جهان اسلام را در آثار هنری مورد توجه قرار دهیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، دوشنبه شانزدهم آذر 1394، نشست خبری فراخوان كشوری پوستر وحدت اسلامی با عنوان «حبل‌الله» برگزار شد. در این نشست، كه از پوستر فراخوان این جشنواره نیز رونمایی شد، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری مدیر مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه)، سید مجتبی موسوی معاون فرهنگی سازمان زیباسازی شهر تهران، مسعود نجابتی دبیر هنری جشنواره پوستر «حبل‌الله» و سیدمهدی حسینی نماینده كانون هنر شیعه حضور داشتند.

در ابتدای این نشست، حجت‌الاسلام والمسلمین زائری، با بیان اینكه جریان تولید پوستر در زمینه موضوعات مد نظر انقلاب اسلامی ایران از چند سال قبل شروع شده و هنرمندان متعهد و متدین كشور در این زمینه فعالیت كرده‌اند، گفت: مجموعه فرهنگی سرچشمه نیز همكاری‌هایی در این زمینه داشته است و با توجه به نزدیك شدن به هفدهم ربیع الاول، میلاد پیامبر(ص) و هفته وحدت، بنا داریم به طور خاص، موضوع وحدت در جهان اسلام را به عنوان یك مسئله مهم و حیاتی مورد توجه قرار دهیم.

مدیر موسسه فرهنگی هنری سرچشمه همچنین افزود: به لطف خداوند، در شرایطی كه در كشورهای همسایه بحران‌های زیادی وجود دارد، كشورمان از آرامش و امنیت برخوردار است و از مهم ترین اركان این امنیت، وحدتی است كه پس از انقلاب اسلامی ایران،‌ بین شیعه و سنی ایجاد شد.

وی ادامه داد: راهبرد امام خمینی (ره) و پس از آن رهبر معظم انقلاب اسلامی، در این وحدت شیعه و سنی تاثیرگذار بود و رهبر انقلاب بعد از ظهور داعش نیز بیشتر بر این مسئله تاكید كردند و در نامه‌ای كه به جوانان غربی نوشتند، یكی از بنیان‌های اساسی را توجه به وحدت اعلام كردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین زائری تاكید كرد: موضوع مهم وحدت، در بحث‌های تئوریك و نظری باقی مانده و با اینكه یك راهبرد اساسی در جمهوری اسلامی ایران است، در قالب‌های هنری و رسانه‌ای چندان بروز و ظهور نیافته است. بنابراین، تصمیم گرفتیم كارگاهی را برپا كنیم كه مفهوم وحدت اسلامی را به شكل هنرمندانه مطرح كند. درواقع این كارگاه این ویژگی را دارد كه این امكان را فراهم می‌كند كه خروجی آن به شهرها و حتی كشورهای دیگر هم فرستاده شود؛ ضمن اینكه قبل از مرحله فنی و هنری، بحث‌های محتوایی مطرح شده و اساتید مطلع درباره این موضوع با هنرمندان گفت‌وگو خواهند كرد.

وی همچنین افزود: خوشبختانه سازمان ها و نهادهای مختلفی در این مسیر به ما پیوستند؛ از جمله سازمان زیباسازی شهرداری تهران و امیدواریم این اتفاق در نهایت كیفیت رخ بدهد. امروز چشم بسیاری از مردم جهان به اكران محیطی تهران به عنوان پایتخت و ندادهنده وحدت در جهان اسلام است و این فراخوان می‌تواند در دنیا به عنوان یك تجربه موفق مورد توجه قرار بگیرد؛ به طوری كه حتی آثار هنرمندان سنی را در كنار هنرمندان شیعه درباره موضوع وحدت به نمایش دربیاوریم.


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: